Рекомендації

Виключно цифровий навчальний процес, звісно, відрізняється від викладацької роботи безпосередньо в університетській аудиторії. Втім добре планування проходить так само і є вирішальним для успіху в навчанні.

Навчальна мета: Що студенти мають знати після завершення курсу чи його частини? Як мені переконатися, що цих цілей досягнуто?

Ресурси: Які матеріали існують і як я можу їх застосовувати? Які техніки мені використати? Скільки в мене часу? Важливо:  для роботи онлайн варто запланувати коротші навчальні одиниці.

Методи: Як методично вибудувати навчання, аби досягнути мети і аби студенти склали іспит.

Віддавайте перевагу наданню доступу до навчальних матеріалів і запису лекцій, а не онлайн-трансляціям і вебінарам. Для останніх потрібні більш детальна підготовка і досвід, а також ширші технічні можливості.

Віддавайте перевагу когнітивним навчальним цілям. тут йдеться про інформацію, яку студенти мають знати, вміти використовувати, аналізувати і оцінювати. Над соціальними і комунікативними цілями краще працювати пізніше безпосередньо на місці.

Радимо регулярно контактувати зі студентами, наприклад, через  нагадування про завдання. Подбайте про те, щоб студенти знали, коли можуть зв’язатися з Вами, щоб вони розуміли, як виглядатиме навчальний процес і які до них вимоги.

Запитайте студентів щодо їхнього навантаження. Не перенавантажуйте студентів. Попросіть у студентів регулярно висловлювати свої пропозиції щодо того, як би можна було покращити навчальні заняття.

Якими ресурсами третіх осіб я би зміг/змогла скористатися? Не обов’язково щоразу придумувати велосипед. Можливо, до теми, яку Ви хочете запропонувати студентам, вже є матеріал, яким би Ви могли скористатися. Деякі матеріали Ви знайдете в нашій підбірці.

Якщо Ви створюєте матеріали самі, то в такому разі можна детально опрацювати тексти, записати лекції чи сформувати навчальні модулі онлайн.  Ми підібрали для Вас деякі варіанти для проведення семінарів і лекцій.

Обмінюйтеся думками і досвідом із Вашими колегами. У них часто такі ж проблеми, як у Вас, і, можливо, вони мають цікаві рішення. Крім того, можна працювати в команді над розробкою навчальних матеріалів і, наприклад, складанням тестів.

Навчальні формати

Платформи для надання навчальних матеріалів

Для реалізації дистанційного навчання Львівський національний університет імені Івана Франка використовує систему електронного навчання Moodle (автоматизована інформаційна система класу LMS (Learning Management System)).

 

Moodle надає можливість викладачу самостійно створювати дистанційний курс і керувати ним, контролювати доступ до своїх курсів, використовувати часові обмеження, створювати власні системи оцінювання знань, контролювати надсилання на перевірку виконаних студентами завдань, дозволяти або забороняти студентам перездавати контрольні завдання (проміжні або підсумкові – заліки, іспити) тощо.

 

Платформа Moodle надає зручні засоби управління контентом і різні форми організації занять. Дистанційний курс може містити різні елементи: лекції, практичні завдання, форум тощо. При цьому можна використовувати текст, презентації, таблиці, схеми, графіку, відеоматеріали, посилання в мережі Інтернет, допоміжні файли та інші матеріали. За результатами виконання студентами завдань викладач може виставляти оцінки та давати коментарі.

 

Увійти в Moodle ЛНУ ім. І. Франка

Створення курсу в системі Moodle

 

Google Classroom – безкоштовний веб-сервіс, створений Google для навчальних закладів із метою спрощення створення, поширення і класифікації завдань безпаперовим шляхом.

OneDrive/ Microsoft Teams: OneDrive – це персональне хмарне сховище, що входить до пакету онлайн-послуг Microsoft; має стандартні функції: синхронізація з ПК, доступ до файлів із веб-браузера, співпраця тощо. Додатково OneDrive пропонує спеціально захищену папку-сейф для важливих файлів і послугу сканування документів.
Для проведення вебінарів та онлайн-консультацій можна використовувати Miсrosoft Teams, доступ до якого мають всі працівники і студенти Університету, які користуються корпоративною поштою.

 

Інші:

Google Drive – цей хмарний сервіс, особливо зручний для користувачів з обліковим записом Google; на одній платформі можна створювати нові документи, редагувати їх (за допомогою GoogleDocs) та зберігати в хмарі. Google Диск також пропонує всі стандартні послуги хмарних сервісів.

Dropbox – сховище для файлів зі зручною категоризацією, щоб не гаяти часу на пошук. До пакету послуг Dropbox входять основні функції хмарного сховища: синхронізація на різних пристроях, спільний доступ, а для бізнес-потреб Dropbox пропонує окремий план передплати.

Box – це хмарне сховище, що гарантує особливий захист файлів та наявність окремих рішень для різних інституцій: фінансових та урядових установ, вищих навчальних закладів, бізнес-компаній тощо.

Цифрові інструменти

Для проведення вебінарів та онлайн-консультацій можна використовувати Miсrosoft Teams, доступ до якого мають всі працівники і студенти Університету, які користуються корпоративною поштою. Викладачі та студенти мають можливість використовувати єдиний інтерфейс для навчання, командної роботи, взаємодії онлайн.

Також широко практикується використання Zoom, зокрема для вебінарів, консультацій та відеодзвінків, під час яких можна робити опитування, ділитись екраном та писати на білій дошці.  Висока якість зображення та звуку, приватність та інтеграція з Moodle є однозначними перевагами цієї платформи.

 

Інші:

Skype – Програма для відео- та голосових викликів між друзями, близькими та колегами. В Skype можна спілкуватися в чаті, обмінюватися файлами, дзвонити на звичайні номери, записувати виклики, ділитися екраном, а також вмикати звичайні чи динамічні субтитри. У відеоконференціях можуть брати участь не більше ніж 50 учасників.

Google Hangouts – програма, доступна для користувачів із обліковим записом Google. Зручна для відео та голосових дзвінків віч-на-віч, для спілкування в чаті (до 100 осіб) та для відеодзвінків (до 9-ти осіб).

Blizz – це програмне забезпечення від Teamviewer для голосових та відеодзвінків, миттєвих повідомлень в чаті, відеоконференції за участі до 300 людей (до 5-ти у безкоштовній версії). У Blizz також можна ділитись екраном і записувати розмови.

Інтерактивна дошка

Bitpaper – шкільна дошка для онлайн-занять без полів, писати на якій рекомендують стилусом. Крім того, програма дозволяє ділитись екраном, співпрацювати дистанційно, здійснювати відео- та аудіодзвінки або переписуватися в чаті. Студенти можуть безкоштовно переглядати дошку та приєднуватись до дзвінків. Для більш активного користування потрібна передплата.

Sketchboard – це інструмент для візуалізації ідей, створення мап думок і діаграм на віртуальній білій дошці, який також дозволяє працювати в команді над однією онлайн-канвою та слідкувати за змінами в реальному часі.

 

Віртуальна коркова дошка

Scrumblr – проста віртуальна дошка, на яку можна чіпляти наліпки із ідеями, завданнями та ділитися з іншими.

Trello – допоможе впорядкувати будь-який проект чи ідею, зорганізувати командну роботу та слідкувати за прогресом. Завдяки формату дощок, списків і карток легко зберігати огляд всіх завдань та розставляти пріоритети.

Monday.com – це сервіс для організації будь-яких проектів, який допомагає розбивати процес на кроки, розподіляти завдання та слідкувати за розвитком.

Padlet – чудовий спосіб урізноманітнити презентації та домашні завдання. Завдяки формату дошки та безлічі шаблонів, Padlet стане в пригоді, щоб, наприклад, створити портфоліо чи звіт, організувати віртуальний мозковий штурм чи скласти календар. До роботи можна також запрошувати інших.

 

Мапа думок

Flinga.fi – це сервіс, який пропонує два варіанти дошки для спільного користування: біла дошку з різними елементами для мапи думок, та дошку з одноманітними елементами, де зручно робити опитування чи збирати ідеї для пізнішого обговорення. Flinga також надає можливість дистанційно провести структурований мозковий штурм.

Miro – пропонує простий та функціональний простір для злагодженої командної роботи. Фон білої канви та великий вибір шаблонів допомагає зберігати продуктивність команди та спонукає до креативних рішень. Одна платформа поєднує у собі багато функцій: планування за технікою agile, візуальний проектний менеджмент, мапи думок тощо.

З реєстрацією:

GoogleDocs – це безкоштовний офісний пакет для онлайн-редакції документів, таблиць та презентацій з опцією співпраці. Внесені зміни у спільному редакторі видно одразу, а чат і коментарі допомагають налагодити спільну роботу. Файли на GoogleDocs доступні для всіх користувачів із обліковим записом Google; їх легко конвертувати у файли Microsoft Office або навпаки та зберігати на Google Диску.

Bit.ai – розумний онлайн-редактор текстових документів для роботи в команді; зручний інтерфейс якого допоможе доповнити сухий текст інтерактивними елементами та естетично їх оформити; з bit.ai можна також слідкувати, як люди працюють з вашими файлами: як часто відкривають їх, скільки часу над ними проводять та до якого моменту гортають.

 

Без реєстрації:

Framapad – онлайн-редактор текстових документів для роботи в команді. Framapad виконує усі основні функції онлайн-редактора: імпорт та експорт документів, автоматичне збереження, видимість змін в реальному часі.

ProtectedText – пропонує безпечний спосіб робити нотатки онлайн завдяки шифруванню перед зберіганням на сервері. Кожен блокнот має своє посилання та пароль, який відомий лише власнику.

ClassFlow – це безкоштовне програмне забезпечення, яке допомагає при підготовці навчальних занять та робить їх більш динамічними, зокрема завдяки різним інтерактивним елементам, як-от змагання, вікторини чи опитування. ClassFlow функціонує на основі хмарного сервісу, дозволяє зберігати готові уроки та потрібні документи, презентації, файли в одному місці.

Mentimeter – ценасамперед інструмент для створення інтерактивних презентацій, який дає можливість провести опитування чи вікторину в реальному часі й в такий спосіб залучити публіку, а опісля порівняти та проаналізувати результати.

Коли йдеться про навчальні ігри, Kahoot! – один із найпопулярніших сервісів для вікторин із великою базою вже складених квізів на різні теми. Учасники можуть брати участь в грі дистанційно. А за потреби Kahoot! можна підключити до Microsoft Teams чи Zoom для відеоконференції.

Poll Everywhere допоможе зробити онлайн-опитування у формі відкритих чи закритих запитань, клікабельних картинок, ренкінгу; або ж створити хмари слів чи проголосувати за найцікавіші запитання для сесії питання&відповіді. Підключитись до опитування можна, перейшовши за посиланням чи надіславши смс-повідомлення.

Програмне забезпечення Powtoon дозволяє створювати анімовані презентації та відеоролики з ціллю пояснити щось у цікавий спосіб за короткий час. Структура схожа на добре відомий Power Point, але тут кожен слайд – це окрема сценка на кілька секунд, з анімацією та звуком.

Adobe Spark – це ще один інструмент для створення візуального контенту, а саме картинок, наприклад, для соціальних мереж, веб-сторінок та відео-історій. Adobe Spark допоможе з оформленням вісника, фотожурналу, запрошень, оголошень, портфоліо, привітання, журналу подорожей тощо.

Loom дає можливість записувати на відео те, що відбувається на моніторі комп’ютера та додавати до запису аудіо (-візуальний) супровід. Поділитись готовим відео можна, переславши посилання на нього, а при кожному перегляді ви отримаєте сповіщення.

Навчальні матеріали для вільного використання

Українською мовою

Prometheus – перший та найбільший проект безкоштовної освіти для всіх та кожного в Україні.

EdEra – студія онлайн-освіти

«НА УРОК» – вебінари для вчителів

Дія – цифрова освіта

 

Англійською мовою

edX

FutureLearn

Coursera

Німецька мова

Goethe Institut

Англійська мова

Французька мова

Польська мова

Іспанська мова

Open Educational Resources — OER — загальна назва для усіх освітніх засобів, до яких є повністю відкритий доступ завдяки безкоштовній ліцензії або переведення їх у суспільне надбання та створення доступу до таких ресурсів за допомогою інформаційних та комунікаційних технологій.

 

Бази даних

OER Commons

OER World Map

 

Інституційні репозитарії українських університетів

eKMAIR – електронний архів Національного університету «Києво-Могилянська академія»

ELARTU – репозитарій Тернопільського національного технічного університету імені І. Пулюя

Електронний науковий архів НТБ НУ «Львівська політехніка»

eSSUIR – електронний архів Сумського державного університету

ELibUkr – електронна бібліотека України

Електронний репозитарій публікацій Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького

 

Відкриті освітні ресурси у світі

Open Learn – Відкритий університет (Велика Британія)

MIT Open Courseware – Массачусетський технологічний інститут (США)

Free High School Science Texts – Університет Кейптауна (Південно-Африканська Республіка)