Чорненький Віталій Ігорович: Конституційне право України

Чорненький Віталій Ігорович проводить лекції та практичні заняття з навчального курсу «Конституційне право України» на Юридичному факультеті для студентів освітнього ступеню бакалавр за спеціальністю право.

 

 

Особливість навчального курсу

 

Студенти курсу «Конституційне право України» вивчають зміст норм Конституції України, які закріплюють основи побудови суспільного життя та побудови держави, зміст прав та обов’язків людини і громадянина.

 

 

Використання цифрових технологій під час реалізації курсу

 

Ключові цифрові інструменти,які Віталій Ігорович використовує для цифрової реалізації курсу, можна групувати за деякими критеріями:

 

– Комунікаційні. Віталій Ігорович обмежив використання електронної пошти, як засобу комунікації зі студентами через її слабку ефективність. Замість цього, для оперативної комунікації та групових обговорень, викладач створив діалоги у месенджері Telegram, який є актуальним засобом комунікації між студентами.

 

– Проведення лекційних занять. Під час дистанційного навчання, Віталій Ігорович використовує сервіс YouTube для проведення лекцій наживо, а також сервіс Mentimeter для проведення інтерактивних лекцій.

 

– Проведення практичних занять та консультацій. Для проведення дистанційних консультацій Віталій Ігорович використовує Skype або Google Hangouts, для проведення дистанційних практичних занять викладач спочатку використовував Zoom, а згодом відкрив для себе Microsoft Teams.

 

– Поширення матеріалів курсу та звітності. Традиційно для себе, для поширення матеріалів курсу Віталій Ігорович використовує корпоративний обліковий запис у OneDrive. Пізніше було застосовано систему для електронного навчання Moodle, де також розміщуються всі матеріали курсу.

 

 

Переваги використання цифрових інструментів

 

За допомогою цифрових інструментів Віталію Ігоровичу вдалось:

 

– Налагодити ефективну систему оперативної комунікації, створити довірливі та партнерські стосунки шляхом надання можливості легкого доступу до контакту з викладачем.

 

– Змінити систему консультацій, шляхом відмови від практики консультацій у порядку «живої черги», проведення консультацій наживо через цифрові засоби комунікації, створення можливості для попереднього запису на консультацію.

 

– Збільшити активність студентів на лекційних заняттях, шляхом їх залучення до процесу проведення лекцій через сервіс Mentimeter.

 

– Налагодити проведення лекційних занять через сервіс YouTube. Студентам зручніше та легше користуватись сервісом Mentimeter сукупно з YouTube. Є можливість для тиражування та зберігання відеолекцій.

 

– Налагодити ефективне проведення практичних занять через Microsoft Teams, забезпечивши для себе і студентів стабільність, безпеку та якість з’єднання.

 

– Налагодити взаємодію зі студентами через систему Moodle, шляхом надання широкого доступу до матеріалів визначеному колу студентів.

 

 

Складнощі при застосуванні цифрових інструментів

 

– Не вдалось максимально зменшити кількість інструментів, з якими працюють студенти до «all in one». Студенти використовували і використовують багато інструментів, в яких часто губляться.

 

– За браком часу не вдалось розробити внутрішню «Політику використання інформаційних технологій в навчальному процесі».

 

– Не вдалось підвищити якість запису відеолекцій.

 

– У повній мірі не вдалось забезпечити розуміння студентами змісту інтерактивних методик викладання. У процесі проведення відеолекцій окремі особи, користуючись анонімністю, допускали невідповідну поведінку.

 

– Виникають складнощі під час напрацювання методики для ефективної перевірки та надання зворотного зв’язку на завдання, які студенти виконують та подають через систему Moodle. У разі наявності великої кількості завдань – якість їх перевірки та зворотного зв’язку вимагають значних зусиль від викладача та підвищують рівень стресу.

 

 

Ідеї щодо вдосконалення курсу на майбутнє

 

– Спільно із студентами напрацювати культуру користування засобами зв’язку. Йдеться про те, які питання можуть бути вирішені з допомогою месенджера, час доби, коли можна звертатись та час, за який можна розраховувати на отримання відповіді.

 

– Максимально зменшити кількість сервісів з якими працюють студенти. В основному Віталій Ігорович планує цього досягти за рахунок більш широкого використання Office 365(зокрема Microsoft Stream тощо).

 

– Доповнити колекцію відеолекцій та практичних занять за участі інших викладачів кафедри, які є експертами у окремих питаннях.

 

– Змінити спосіб організації лекцій, які проводяться наживо, забезпечивши доступ, який дозволяє конкретно ідентифікувати студента, який бере участь у лекції, ініціює обговорення чи ставить питання.

 

– Змінити частоту заповнення форми зворотного зв’язку, змінивши підхід із заповнення форми після проведення підсумкового контролю на заповнення форми по завершення теми чи блоку тем.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *